"

Výstava světoznámého fotografa Roberta Vana v Brně

25. 09. 2018 , aktualizace: 27. 09. 2018 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Jedna láska, jedno manželství

Výstava nese název „Jedna láska, jedno manželství“ a Vano jejím prostřednictvím představuje české gay a lesbické páry, které spolu žijí a touží po možnosti uzavřít manželství. To je jim, na rozdíl od heterosexuálních dvojic, bohužel zapovězeno.

Výstava vznikla pro kampaň Jsme fér, která prosazuje zpřístupnění manželství pro gay a lesbické páry v České republice. Soubor Vanových portrétů objíždí od června republiku, v Brně se zdrží do neděle 14. října.

Každou fotografii zvětšenou na velký formát doprovází krátký příběh páru. „Je z nich patrné, že gay a lesbické páry řeší stejné problémy a užívají si stejné radosti jako páry heterosexuální. Radují se z chvil společně prožitých se svými blízkými, bojí se o jejich zdraví, řeší pracovní záležitosti. Jeden z nejsilnějších příběhů, který mi utkvěl, zažívají Radka s Vendulou. Radka pracuje s dětmi s poruchou autistického spektra a Vendula je lékařka na chirurgii. Obě denně odvádí obrovský kus náročné práce,“ říká Czeslaw Walek, šéf kampaně Jsme fér.

Brněnské příběhy, které na výstavě uvidíte:

Klára a Anna

Potkaly se v protiatomovém krytu – kde se v rámci festivalu promítal jeden z filmů. Jsou spolu skoro šest let, dva roky žijí v registrovaném partnerství. Anna pracuje u policie, Klára v obchodě se sportovními potřebami. Ve volném čase Anna trénuje malé ragbisty a Klára hraje divadlo. Když zrovna nejsou o víkendu v práci, vyrážejí se svým psem obnovovat turistické značení okolo Brna. „Je fajn při tom potkávat nadšené výletnické rodiny s malými dětmi, které nám už z dálky mávají a zvědavě nakukují, co to vlastně děláme. Doufám, že taky jednou takového malého sviště budeme s Klárou mít a nebude můj, nebo její, bude náš,” říká Anna.

Jolana a Hanka

„Na Hance mě fascinuje, jak je něžná a hodná,“ říká Jolana. Hanka ráda tráví čas i sama, ale o Jolaně s úsměvem říká: „Být s Jolanou, to je jako být sama, ale ještě lepší.“ Jsou registrované, manželství považují za podstatné, jen možná z trochu jiného důvodu než mnoho ostatních: „Manželství vždycky v historii spojovalo celé rodiny, nejenom ty dva zamilované. Registrované partnerství je svazek dvou lidí, zatímco teprve manželství vytvoří další rodinné vazby, tchýně, tchána, švagra a švagrovou či neteř a synovce. Najednou vznikne společenství lidí, kteří k sobě mají novou vazbu. Tohle se v registrovaném partnerství nestává.“ Bez ohledu na to říkají jedna druhé „Moje žena“.

Kampaň Jsme fér

Od roku 2006 platí v České republice zákon o registrovaném partnerství. Hodně lidí si myslí, že registrace je to stejné co manželství. Není. Registrovaní partneři nemohou mít společné jmění, po smrti životného partnera nebo partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod, nemohou společně adoptovat děti. Liší se už i samotný akt uzavření partnerství; zatímco svatbu můžete mít na každé radnici, registraci můžete provést pouze na 14 místech v republice.

Proto šest neziskových organizací, které se zabývají tématy spojenými s právy gayů, leseb, bisexuálních a transgender (LGBT) osob, vytvořilo Koalici za manželství. Ta se prostřednictvím kampaně Jsme fér snaží dosáhnout toho, aby LGBT lidé v Česku mohli uzavírat rovnocenné manželství, které jim dá stejná práva a povinnosti jako párům složeným z muže a ženy.

Už 26 zemí po celém světě nahradilo registrované partnerství manželstvím. Nejenom „osvícené“ západní státy jako je Rakousko, Německo nebo třeba Austrálie, ale třeba i přísně katolické země jako Španělsko, řada zemí Latinské Ameriky nebo Jihoafrická republika. Česká republika má šanci být první z postkomunistických zemí východní Evropy, která manželství pro osoby stejného pohlaví uzákoní.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI