"

Vydejte se na toulky Jižní Moravou

03. 05. 2015 , aktualizace: 04. 05. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Jižní Morava skýtá neskutečně mnoho krásných míst, která je radost navštívit. Ať už máte rádi dlouhé večerní procházky, turistiku či jen posezení nad dobrým jídlem a kvalitním vínem, tato oblast je pro vás jako stvořená. Tak s námi pojeďte za tím nejlepším, co jižní část kraje nabízí.

Romantika či dobrodružství s kapkou historie

To je Pálava. Nacházejíc se v severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, v krásné přírodě Pavlovských vrchů se najde snad každý. Není divu, že se tu dobře daří vinné révě a vznikají zde jedny z nejlahodnějších druhů vína. Zdejší zem totiž podle legendy dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i vojáků římských legií, kteří tu měli s pěstováním vína začít. 

V okolí najdete spoustu míst, která se ideálně hodí na víkendové výlety. Z Dolních Věstonic, Pavlova anebo Klentnice se můžete pěšky vydat na túru po naučné stezce, která se vine po hřebenech Pálavy přes Děvín a Děvičky. Oblast Jižní Moravy tak budete mít jako na dlani. Pokud neholdujete dlouhým trasám, navštivte Národní park Podyjí se sítí turistických stezek pro pěší i cyklisty a návštěvnickým centrem s výstavou.

        

A když budete mít náladu na pohodové odpoledne, prohlédněte si krásné historické centrum města Mikulov, odpočiňte si na zámku a ve wellnes areálu Lednice nebo si užijte romantickou procházku v takzvané Zahradě Evropy v Lednicko-Valtickém areálu, nejrozsáhlejším upraveném parku na světě, který je zároveň i památkou UNESCO.

Putování za vínem

K Jižní Moravě nepochybně patří dobré víno a čarovné lány vinic. Milovníci vína mohou zavítat do několika vinařství, kde ochutnají ty nejlepší odrůdy. K doporučeným zastávkám patří jednoznačně Salón vín – degustační expozice přímo v historických sklepech valtického zámku. Pokud si vzpomínáte na český film Bobule, vinařství Sonberk a U kapličky v Zaječí existují i ve skutečnosti.  A po cestě za vínem se nezapomeňte zastavit také v Café Fara, příjemném rodinném hotelu s kavárnou mezi Pálavskými kopci, kam se vždy rádi vracíme. A které z míst si vyberete vy?


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI