"

Vodní záchranáři z celé Evropy se utkají v Brně na Grand Prix Moravie

26. 02. 2015 , aktualizace: 27. 02. 2015 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Rekordní počet účastníků z osmi zemí Evropy

Už podeváté se do Brna sjedou vodní záchranáři z evropských zemí na mezinárodní závody Grand Prix Moravie (GPM). Letos bude na Městském plaveckém stadionu Lužánky závodit rekordních 23 týmů z osmi evropských zemí. Kromě tradičně silných týmů z Německa a Polska do Brna poprvé zavítají i závodníci z Norska. Samozřejmě se zúčastní také několik týmů z Česka. 

Závody, které každoročně pořádá Vodní záchranná služba Brno-město se uskuteční už 6. až 8. března v Městském plaveckém stadionu Lužánky

„Bude to boj! Můžeme čekat bitvu mezi Poláky a Němci o celkové prvenství, překvapit může posílený tým Švýcarů. Je se na co těšit. Pro diváky bude určitě i atraktivní účast domácích, kteří se budou snažit udržet nejlepší postavení mezi českými týmy a vylepšit si loňské celkové sedmé pořadí," komentoval nadcházející ročník ředitel závodu Pavel Plavina.

SERC prověří schopnost efektivně reagovat v krizi

Na přípravě mezinárodní soutěže se už více než půl roku podílí na 200 lidí. Letošní závody začnou již v pátek, a to divácky nejatraktivnější disciplínou. Při simulovaném závodu schopnosti záchranáře reagovat na krizovou situaci (SERC) musí tým záchranářů co nejefektivněji vyřešit modelovou situaci co nejvíce přiblíženou reálné nehodě.

Na vyřešení mají závodníci jen pár minut, a co konkrétně se v bazénu stalo se dozvědí až těsně před akcí. V minulých letech organizátoři GPM připravili například simulaci havárie nákladního auta v rybníku nebo propadený led pod skupinou hokejistů. Inspirací byla i skutečná událost z roku 2009, kdy letoun Airbus A-320 nouzově přistával na řece Hudson v New Yorku.

„Loni jsme na bazéně simulovali nehodu výletní lodi a podařilo se nám v bazénu postavit kajuty, ve kterých se pod vodou záchranáři museli orientovat. Vzhledem k tomu, že záchranáři dopředu neví, co je čeká, psychické i fyzické vypětí je enormní," popsal jeden z tvůrců SERC Vladan Vlk. Příprava této královské disciplíny, která dokonale prověří schopnosti vodních záchranářů, probíhá v naprosté tajnosti. 

Záchrana figuríny z lodi i použití záchranných pomůcek

V sobotu se závodnící utkají ve čtyřech individuálních závodech. Při disciplíně Super Life Saver prokáží svou všestrannost nejen v plavání, ale i při užití záchranných pomůcek. V neděli pak záchranáře čekají tři štafetové disciplíny a jedna individuální. Při disciplíně Saving Manikin by Boat závodníci zachraňují sedmdesátikilovou figurínu pomocí veslice. Zajímavým závodem je i Line Throw, kde závodník musí smotat a hodit nezatížené lano druhému členu týmu v bazénu a co nejrychleji ho přitáhnout ke břehu. 

Kromě jednotlivých soutěží se bodují také týmy na GPM. První tři si pak mezi sebe rozdělí výhru 50 tisíc korun. Loni se z vítězství radovala reprezentace z Německa, druhou a třetí příčku obsadily týmy z Polska. 

 


Pro diváky jsou po celou dobu závodů připravena místa na tribuně, vstupné je zdarma. Přijďte podpořit domácí týmy a podívat se na netradiční plavecké závody. Mezinárodní závody ve vodním záchranném sportu Grand Prix Moravie chystají pro diváky atraktivní podívanou u desítky individuálních i štafetových disciplín. 

Foto: Josef Marek, Martin Dvořák


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI