"

USE-IT Brno - mapa pro mladé cestovatele

25. 02. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Jak vlastně vznikl nápad vytvořit USE-IT mapu Brna?

Před dvěma lety jsem byla na Erasmus stáži v Bruselu. V Belgii jsou mapy USE-IT hodně rozšířené, takže jsem je používala nejen v Bruselu, ale i při cestování po dalších městech. S Nelou Hájkovou, která měla v Bruselu stáž ve stejnou dobu, jsme si říkaly, že by bylo skvělé mít podobnou mapu i v Brně. Zjistily jsme, že právě hledají lidi do týmu pro USE-IT Brno. Neváhaly jsme a přihlásily se. Vznik týmu v Brně tehdy iniciovala Iveta Antolíková, která získala na tvorbu mapy grant z programu EU Mládež v akci.

Kdo všechno mapu vytvářel?

Na prvním vydání mapy se nás podílelo celkem 8 dobrovolníků, včetně grafičky a kartografa. Právě teď připravujeme druhé vydání mapy. Z původního týmu jsme zůstali 3, ale získali jsme dalších 5 nových členů. Máme nového grafika i kartografa. Myslím, že je to pro druhé vydání přínosné, protože noví členové mají jiný pohled na Brno, nové nápady. V týmu nemáme jen studenty, ale mnozí z nás už pracují a USE-IT mají jako koníček. 

Místa v mapě jsou mezi místními opravdu oblíbená

Jak se vybírala místa, na která cestovatele upozorníte?

Místa vybíráme podle vlastního přesvědčení a svědomí. Nejčastěji dostáváme tipy od našich kamarádů, kolegů či spolužáků. Především se snažíme všechny vytipované podniky sami projít a zhodnotit, jestli se do mapy hodí. Řídíme se konceptem USE-IT, nikdo si nemůže místo v mapě zaplatit, jde o dobrovolnický a nekomerční projekt. USE-IT mapy cílí na mladé turisty, kteří rádi cestují nízkonákladově a chtějí poznat opravdovou místní kulturu. Cílem USE-IT je poskytnout cestovatelům pohled na město očima místních lidí. Snažíme se vybírat místa pro mladé lidi, která jsou pro Brno specifická a mezi místními opravdu oblíbená. 

Jaké máte ohlasy?

Pozitivní - hodně uživatelů si mapu pochvaluje. Brněnské hostely je ve velkém nabízejí svým nocležníkům, na brněnských univerzitách se mapa zase stala nedílnou součástí uvítacího balíčku pro zahraniční studenty. Ale naše mapy se využívají také na různých konferencích. Občas nám fanoušci píšou na Facebook, že jim mapa při cestování po Brně pomohla. Dokonce se nám ozvali i lidé, že se díky naší mapě rozhodli udělat jednu i pro své město. Nejvíce nás potěší, když potkáme mladé turisty s mapou USE-IT někde v ulicích Brna.

Obměňujeme asi polovinu tipů, bude i nová grafika

Aktualizujete mapu každý rok? 

USE-IT funguje na principu aktuálních informací. Mapa by měla být obměňována jednou za rok až dva. My teď na jaře chystáme druhé vydání. Obsah už máme téměř hotový, zbývá doladit pár detailů. Potom budeme intenzivně pracovat na grafice.

Jaké změny tedy letos chystáte?

Brno se v poslední době hodně vyvíjí, takže zhruba 50 % tipů v mapě obměňujeme nebo alespoň upravujeme jejich texty. Víc prostoru věnujeme sekci památek, ale ne úplně v tradičním turistickém smyslu. Chceme návštěvníkům Brna odhalit víc zákulisních informací. Navíc se můžete těšit na úplně nový grafický design mapy. 

Má Brno podle vás turistům (a místním) co nabídnout? 

Určitě ano a věříme, že to naše mapa dokazuje. Výhodou Brna je třeba jen to, že je to pořád ještě hodně autentické město. Není tolik turistické a i místní chodí rádi na kávu a na pivo do samotného centra města. Pivaři v Brně najdou hodně příjemných pivnic s nabídkou z minipivovarů, příjemná kavárna je skoro na každém rohu a fanoušci architektury mohou obdivovat funkcionalistické stavby a tak dále. Myslím, že si tu snad každý najde své. 

Využíváte sami USE-IT mapy v jiných městech?

Rozhodně, já mám doma už pěknou sbírku z různých měst po světě i z Česka. Škoda jen, že je pořád dost zajímavých měst, která mapu USE-IT ještě nemají. Věřím ale, že se to brzy změní. Zatím počet měst zapojených do USE-IT stále narůstá. 

 


USE-IT mapy Brna jsou k dispozici zdarma napříkla v turistickém informačním centru v Radnické ulici. Kromě toho je můžete najít i ve speciálních USE-IT infocentrech v Praze, Vídni nebo v Bruselu. Seznam všech distribučních míst najdete zde


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI