"

Svobodně po Svoboďáku

05. 11. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Otevření centra? Cyklisté slaví!

Zatímco ještě před pár dny jste Masarykovou ulicí mohli na kole jet jen v určitých hodinách, nyní je centrum pro všechny majitele nemotorových vozidel otevřené celý den. "Máme radost, konečně se to podařilo," komentuje změnu značení v pěší zóně Radim Březa, který přijel na náměstí Svobody spolu s dalšími cyklisty, aby oslavil nově nabytou svobodu.

Setkání pořádá spolek Brno na kole, který se podle slov jednoho ze svých členů Michala Šindeláře snažil o povolení cyklojízdy centrem posledních pět let. "Různí lidé o to usilovali celkem pětadvacet let, takže je potřeba to oslavit," vysvětluje vznik akce Šindelář.

Při rekonstrukci ulice se dává přednost automobilům

Koloběžky, kola a různá prapodivná vozítka. Kdo nemá vlastní, půjčí si alespoň rekolo. Čeká se už jenom na slavnostní přestřihnutí pásky - stříhat může každý, kdo si donesl nůžky. Potom slavnostní křest - nealkoholickým nápojem politá značka je vzápětí utřena. Tak tedy do sedel! Setkání všech příznivců bezmotorové dopravy uzavírá cyklojízda centrem Brna.

Se středem města je nyní Michal Šindelář spokojený, Brno má ale podle něj ještě co zlepšovat. "Když se navrhuje rekonstrukce ulice, dává se přednost automobilové dopravě," poukazuje například na nedávnou přestavbu ulice Milady Horákové.

Kde vás s kolem nevyženou

Podle informací webu zmíněného spolku Brno na kole nyní můžete beztrestně projíždět pěší zónou po celý den. Výjimkou je ulice Česká, která se naopak pro cyklisty uzavřela úplně. Vzhledem k tomu, že se dá projet kolem svatého Jakuba, to však není žádná tragédie.

Na kole si ale dávejte pozor: v pěší zóně má přednost chodec a při srážce je vinen řidič. Maximálně můžete jet rychlostí 20 km/h. Více informací naleznete zde.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI