"

S Adélou Jurkovou o zdravém životním stylu

04. 03. 2015 , aktualizace: 05. 03. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Třiadvacetiletá Adéla Jurková vystudovala Fakultu sociálních studií a aby se mohla naplno věnovat své práci v oblasti výživy a posilování, přestěhovala se do Prahy. Zdravému životnímu stylu a cvičení se věnuje aktivně už tři roky, přičemž většinu vědomostí o stravě i cvičení si sama vyhledávala na internetu nebo zjišťovala v praxi. Neskutečnou proměnou z obyčejné holky v silnou vysportovanou ženu, smyslem pro humor a zajímavými recepty dokázala na sociálních sítích oslovit tisíce lidí, pro které se tak sama stala isnpirací v jejich běhu na dlouhou trať za vytouženou postavou.

Co tě přimělo k tomu se sebou něco začít dělat?

Moje motivace bude znít trochu naivně, ale byl v tom kluk, který je velký sportovec a já si říkala, že vedle něj přece nemůžu vypadat jak vyvržený vorvaň. Upravila jsem jídelníček, začala cvičit a deset kilo jsem měla dole snad jen tím, že jsem ukončila můj vřelý vztah k čokoládovým croissantům a k půlnočnímu smažáku po nějaké z brněnských party hard.

Od smažáku k silovému trojboji

 A co udrželo a udržuje tvoji motivaci?

Motivací mi byli kamarádi, kteří nevěřili, že tentokrát opravdu změním svůj přístup k jídlu. Od začátku své změny jsem informace o sobě vcelku vřele ventilovala na Facebooku. Důvod byl jasný. Když jsem na Facebook napsala, že půjdu cvičit, tak jsem fakt musela jít. Prostě takové černé na modro-bílém, přes které nejel vlak. Objevovali se první sledující, kteří viděli můj pokrok, zajímali se, fandili mi.

Jak často chodíš cvičit a jak víš, že to, co děláš, je pro tebe správné?

Momentálně mám čtyři silové tréninky týdně, připravuju se na MČSR v silovém trojboji. Trénuju s nejlepším trenérem a díky němu vím, že v minulosti a při samostatné přípravě jsem dělala hodně chyb, a někdy, spíše často, mi to dává solidně sežrat. S oblibou proto říkám, že s jeho vedením mě nerozbrečí už vůbec nic a jsem dokonale psychicky připravená. Prošla jsem si ale i obdobím funkčních tréninků, běháním, domácím cvičením a cvičením v posilovně na strojích.

Smysl pro humor je má značka

Stala ses inspirací pro mnohé lidi, co si o tom myslíš? Čekala jsi takovou podporu?

Moje dušiška exhibicionisty si to užívá, ale rozhodně jsem to nečekala. Hlavní zásluhu na tom mají recepty, fotky a moje statusy, kdy nemám problém dělat si často legraci sama ze sebe. Jsem dost sarkastická a mám kamarády, kteří se nebojí mi pěkně nasolit, takže sledování vláken u mě na profilu může být někdy docela zábavné. Má to ale i negativní důsledky - mám své „hatery“, ale nějak mi to žíly netrhá.

Na základě čeho děláš své úžasné recepty?

U receptů si hodně hraju. Měla jsem vždycky problém držet se jasně vymezeného plánu, takže když se snažím vařit podle předlohy, většinou mi nějaká surovina chybí, nechce se mi šlehat bílky, anebo postrádám potřebné vybavení. Proto jsem se naučila hodně improvizovat a často z původního receptu zachovám jen jednu surovinu. Vařím už přibližně tři roky a málokdy některý recept úplně do puntíku zopakuju. Stalo se mi asi dvakrát, že se něco vážně nedalo jíst a musela jsem to vyhodit. Ale základní pravidlo internetového vaření je hezky to naservírovat, vyfotit a nepřiznat, že to maso je tuhé jak bota.

Kde ty sama bereš motivaci a inspiraci?

Na Facebooku jsem v několika skupinách o cvičení, mám přidané motivační stránky. Kamarád mi posílá videa, kde holka zvedne více než skupina One direction dohromady. Motivací jsou mi i výkony ostatních holek na soutěži a luxusní zadečky slečen z Instagramu.

Hlavně ať nevypadám jako krabice od banánů

V současné společnosti stále přetrvává většina lidí, kteří se sebou nic nedělají, ale postupně proráží i určitý fitness kult. Co si o tom myslíš?

Situace, kdy lidé pomalu, ale jistě, začínají něco dělat se svými velkými zadky, se dala očekávat. Češi jsou jeden z nejvíce obézních národů v Evropě a obezita má nejen estetické, ale hlavně zdravotní důsledky. V zahraničí jsou fitnessky a fitnessáci celebrity, tady to ještě úplně neplatí. Určitě je to záležitost sociálních sítí, kde snad každý sleduje stránku obsahující v názvu fitness. Někteří to dělají pro sebe a někteří spíše pro společnost, protože zní lépe "Byl jsem včera ve fitku" než "Včera jsem se díval na 56895. díl Ulice." Sportující a ti, kteří jí zdravě, jsou i výkonnější v práci, více orientovaní na výsledek a hlavně mají energii, což snad česká populace začíná také pozorovat. Takže pevně doufám, že tento trend bude pokračovat. 

Čeho bys chtěla v rámci cvičení dosáhnout?

Mým cílem je být špičková powerlifterka a k tomu si udržet postavu, která by nepřipomínala krabici od banánů. Takové mistrovství světa a k tomu postava třeba Paige Hathaway, to by nemuselo být vůbec špatné.

Foto: Facebook Adély Jurkové


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI