"

Ožije stadion Za Lužánkami?

24. 02. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Od roku 2001, kdy byl stadion 1. FC Brno do té doby navštěvovaný tisíci fanoušků uzavřen, se z bývalého hřiště stala nepřístupná džungle. Pro jeho rekonstrukci magistrát dosud nenalezl potřebné finance, navíc nejsou vyřešeny ani pozemkové spory. Možnost rekontrukce a znovuotevření kdysi slavného stadionu je tak v nedohlednu. Přesto se fotbalista Petr Švancara rozhodl za podpory dalších fanoušků s tímto stavem něco udělat. Švancarovým vysněným cílem je odehrát na stadionu 27. června exhibiční zápas na rozlučku se svou fotbalovou kariérou, které by se, pokud práce na oživení Lužánek bude probíhat dle jeho představ, mohlo zúčastnit až deset tisíc diváků.

Podpora of fanoušků i magistrátu

"Nápad znovu oživit zpustlý stadion Za Lužánkami vzešel z mé hlavy po mnohých diskuzích s rodinou a známými. Iniciativu podpořili také brněnský primátor Petr Vokřál a jeho náměstek Matěj Hollan, což mě velmi potěšilo. Neslíbili nám sice žádné finance, ale jenom to, že se o dění aktivně zajímají i vysocí členové magistrátu vyvolalo obrovský zájem médií," popsal své dojmy pro CentrumBrna.cz Švancara. Na sociální síti Facebook pak iniciativa oslovila už téměř deset tisíc uživatelů. "Tušil jsem, že nás Brňáci podpoří, ale nečekal jsem, že to bude až v takové míře," dodal Švancara.

A právě na Facebookových stránkách se můžeme dočíst o aktuálních plánech organizátorů nebo o vypsaných dobrovolnických brigádách. Do té se minulou sobotu zapojili hlavně odborníci na odsekávání dřevin pilou. Prostor pro diváky tak už částečně prokoukl. Další brigádu iniciátoři plánují na středu 25. února od 13 hodin. Zapojit se může každý, kdo má chuť a disponuje alespoň nějakým nářadím potřebným k sekání a odklízení dřevin. "Rád bych s vyklízením stadionu pomohl, protože se mi ten nápad celkově líbí. Navíc nedaleko chodíme trénovat ultimate frisbee a rádi bychom se v budoucnu přesunuli i přímo na prostory hřiště," vysvětlil student Masarykovy univerzity Milan Fiala své důvody, proč se o dobrovolnícké brigády na stadionu zajímá.

Zatěžkávací testy odstraní pochybnosti

U odehrání rozlučkového zápasu ale Švancarův sen nekončí. Přál by si, aby se na vzkříseném stadionu hrál fotbal i v budoucnu a hlavně, aby rekonstrukci podpořili sponzoři a hřiště se mohlo opět stát brněnskou legendou. Uvědomuje si ale, že budoucnost stadionu je zatím nejasná, chybí potřebné finance a navíc ne všem se tento nápad líbí. "Někteří lidé se bojí bezpečnosti stadionu. Že nás alespoň divácká část na stání neohrožuje chceme prověřit zatěžkávacím testem, který provedou stovky dobrovolníků skákáním a dalšími aktivitami přímo v protorech pro publikum. Setkali jsme se ale i s kritikou od lidí, které náš nápad neoslovil a vystupují proti němu. To je ale u každé takové akce přirozené," přiznal Švancara. Nezbývá než doufat, že i přes značné překážky se z džungle brzy vyklube znovu vzkvétající prostor alespoň částečně připomínající fenomenální stadion Za Lužánkami.

Foto: FB Stadion za Lužánkami


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI