"

Nová USE-IT mapa radí turistům, jak poznat opravdové Brno

14. 07. 2015 , aktualizace: 04. 08. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Mapa pro mladé cestovatele, vytvořena místními. Takový je koncept map, které vycházejí po celé Evropě pod značkou USE-IT. Zásadou celoevropské sítě je průběžná aktualizace map, i Brno se tak po dvou letech dočkalo druhého vydání tohoto nezávislého průvodce. Nová mapa upoutá hlavně zbrusu novou pestrobarevnou grafikou, uživatele ale čeká i mnoho změn uvnitř.

Díky proměně Brna a vzniku mnoha nových podniků se totiž obměnilo asi 50 procent tipů v průvodci. „Co se kartografické stránky týče, v letošním vydání jsme se rozhodli věnovat více prostoru výřezu mapy centra města. Tentokrát jsme jej rozšířili o oblast Veveří, která sice asi úplně nepatří do historického centra Brna, ale poslední dobou to tam také dost žije a naši uživatelé by o tom rozhodně měli vědět," vysvětluje spoluautorka mapy Mariana Boudová. 

Mapa upozorňuje na brněnské zvláštnosti i hantec

Mapa se neomezuje jen na klasické turistické cíle, jako je vila Tugendhat nebo Špilberk, ale představuje i různé brněnské speciality, jako jsou "kouřící trubky", Myší díra nebo sprejer a street-artista Timo. Přináší samozřejmě i nespočet tipů, kam za dobrým jídlem či pitím, nebo jak oslnit Brňáky znalostí hantecu. Nové vydání přineslo změny také v sekci procházek. Funkcionalistickou procházku z minulého vydání tvůrci pojali jako „Brno DNA highlights“ a zahrnuli do ní i Uličku Václava Havla a Památník Leoše Janáčka. „Dost jsme změnili koncept pivního okénka (v mapě tzv. Beer box), kdy jsme vybrali podniky, které se zaměřují jen (nebo hlavně) na pivo a nabízejí alespoň 3 druhy piv, nebo i ochutnávky z minipivovarů," říká Boudová. 

Originální průvodce Brnem je volně k dostání např. v informačním turistickém centru v Radnické ulici nebo v brněnských hostelech, několika kavárnách či restauracích (kompletní seznam distribučních míst najdete zde). Autoři letos nechali vytisknout 58 tisíc map a nové vydání tentokrát plánují už za rok. 

Z mnoha podniků se staly neopominutelné trendy

„V poslední době v Brně stále vznikají nové podniky. Některé z nich se staly velkým trendem a jednoduše nebylo možné je v nové mapě opomenout. Příkladem je třeba Výčep Na Stojáka, který zcela změnil ráz Jakubského náměstí, nebo Bar, který neexistuje," říká spoluautorka brněnské mapy a dodává, že kvůli omezenému prostoru v mapě musela některá místa z minulého vydání těmto novým trendům ustoupit. „V Brně je hrozně moc dobrých kaváren, ale bohužel nemohou tvořit polovinu veškerých tipů v mapě. Snažíme se, aby tipy byly co nejvíce různorodé, protože ne pro každého cestovatele je kavárna prioritou," vysvětluje Boudová. 

Pokud by pak brněnští cestovatelé zatoužili po opravdovém poznávání jiných českých měst, mohou dnes využít USE-IT mapu i v Praze, Ostravě, Olomouci, Plzni, Českém Krumlově nebo v Českých Budějovicích. Celkově je do projektu zapojeno na 40 evropských měst a v dalších městech už cestovatelští nadšenci na mapách pracují. 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI