"

Na skok do Vídně

01. 04. 2015 , aktualizace: 02. 04. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Multikulturní dvoumilionová Vídeň je z Brna doslova coby kamenem dohodil, tedy přibližně 130 kilometrů, což znamená necelé dvě hodiny cesty autem. Po hranice pojedete téměř celou dobu po dálnici a zastavit se můžete i v Mikulově. V Rakousku vás čeká nově vybudovaná dálnice, která tvoří téměř dvě třetiny cesty, takže ve Vídni budete cobydup. Pohodlně se tam ale dostanete také vlakem nebo autobusem a navíc nebudete muset řešit problém s parkováním.

Poznejte město hned po ránu

Stejně jako u Bratislavy i zde platí, že čím dříve se na výlet vydáte, tím lépe pro vás. Hned po ránu totiž můžete navštívit nejznámější víděňskou tržinici Naschmarkt. Od svítání do soumraku tam lze nakoupit spoustu čerstvé zeleniny, ovoce, oříšků, koření a další tradiční zboží například italské, francouzské nebo řecké kuchyně. Jeden z mnoha místních stánků třeba s čerstvými rybami nebo kebabem pak bude ideálním občerstvením. V sobotu se navíc na tržnici koná bleší trh.

S plným břichem vyrazíte za vídeňskými památkami mnohem veseleji. Doporučujeme začít v samém srdci hlavního rakouského města, na Stephanplatzu. Už z dálky na vás zapůsobí nádherná dechberoucí gotická katedrála svatého Štěpána, kterou si lze prohlédnout jak zvenku, tak zevnitř. Odtud se vydejte širokými nákupními třídami až k Albertině. Dávejte si přitom pozor, aby vás nezlákala jedna z desítek útulných kavárniček, kde byste místo putování po památkách možná rádi strávili zbytek dopoledne.

Sacher, galerie i velikonoční trh

Albertina je galerie umění založená v roce 1768 s jednou z největších světových sbírek grafiky a kreseb od Rembrandta, Rafaela Santiho, Gustava Klimta nebo Pabla Picassa. Z galerie pak projděte parkem Burggarten, kde se můžete nadýchat čerstvého vzduchu a odpočinout si při sezení na lavičce a krmení holubů. Dojděte až na náměstí Marie-Terezie, které je ze dvou stran obklopeno mohutnými historickými budovami. V nich najdete uměleckohistorické muzeum a na druhé straně muzeum přírodovědné. I zde lze strávit hned několik hodin.

Pokud už máte vědy a umění dostatek, přejděte podél parku Volksgarten a rakouského parlamentu až ke staré vídeňské radnici Rathaus. Právě na náměstí s parkem, které radnici obklopují, se konají tradiční vánoční trhy. Rakušané milující jakékoliv svátky ale určitě nebudou ani přes Velikonoce zahálet, takže se na místních trzích s tradičními výrobky a pochutinami určitě vyřádíte i nyní. Vedle Rathausu se pak nachází vídeňská univerzita se školní knihovnou.

Za císařovnou Sissi

A co by to bylo za návštěvu Vídně, kdybyste vynechali císařský palác Hofburg. I k němu dojdete od radnice za chvíli. Přestože jsou vídeňské památky relativně blízko sebe, jsou tak rozsáhlé, že za celý den toho nachodíte opravdu hodně. Proto rozhodně doporučujeme pohodlnou obuv, abyste si nepokazili svůj dojem z návštěvy Vídně. Historie zámku Hofburg sahá do 13. století, odkdy se stal domovem králů i císařů rakouských a Svaté říše římské. Dnes v  jeho části sídlí rakouský spolkový prezident. Komplex je opravdu rozsáhlý a mimojiné zde naleznete Rakouskou národní knihovnu.

Druhým císařským palácem je pak věhlasný Schönbrunn, tedy letní rezidence. Sídlo se nachází dvanáct minut jízdy autem od zimního paláce, Hofburgu. Park, zahrady i zámek stojí také určitě za návštěvu.

Pro rodiny s dětmi, ale i dobrodružné povahy pak doporučujeme návštěvu zábavního parku Prater s nespočtem kolotočů, horských drah a dalších adrenalinových atrakcí. Autem se můžete zajet podívat také do vídeňské ZOO se safari. Pokud se ale rozhodnete pro tuto variantu, je lepší si pro ni vyhradit celý samostatný den.

Foto: Peter Ščasný


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI