"

Módní bloggerka Markéta Bártová: Fotit outfity v centru Brna je tvrdá dřina

08. 04. 2015 , aktualizace: 09. 04. 2015 Sdílej na SrdceMoravy

Dvaadvacetiletá Markéta Bártová studuje Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě a už dva roky patří mezi stálice československého módního blogového světa. Kdo ji fotí v jejích outfitech, kde nejčastěji nakupuje a co má na Brně nejraději? I to se dočtete v tomto rozhovoru.

Markéto, kde bereš inspiraci?

Nemám žádnou velkou módní ikonu, spíš se inspiruji u ostatních bloggerek a lookbookerek. Obecně více hledám v zahraničí, než v Čechách. Líbí se mi třeba blog Adriany Gastélum Fake-leather.com. Časopisy ale moc nesleduji, ani si je nekupuji.

Jak ses k blogování dostala?

Kdysi jsem hodně nakupovala z druhé ruky, v secondhandech nebo na internetových bazarech. Právě na jednom z nich, na bývalém Votočvohoz, který se dnes jmenuje Vinted, fungovala různá fóra, kde tamější uživatelky ve snaze se vzájemně inspirovat sdílely své outfity. Postupem času jsem se do těchto fór chtěla také zapojit, ale nechtěla jsem se fotit jen doma před zrcadlem jako ostatní. V tom mi pomohl můj bývalý přítel, který mě fotil v brněnských ulicích. Mé outfity v této podobě měly u ostatních uživatelek fóra celkem úspěch a jejich výzvy mě nakonec přesvědčily k tomu si založit vlastní stránky. Dlouho jsem ale váhala a moc si nevěřila. Ale když jsem to zkusila a dařilo se mi, u blogování jsem už zůstala.

Nejraději fotím v centru Brna

Jak vybíráš místa, kde se necháš fotit? A kdo tě fotí?

Nejdřív mě fotil můj bývalý přítel, pak mi svůj čas věnoval bratr, ale nakonec jsem se rozhodla, že chci fotky opravdu profesionální, takže spolupracuji s několika brněnskými fotografy. A jsem jim za jejich ochotu a čas opravdu vděčná. Lokaci vybírám náhodně. Nejraději ale fotím v centru, nejlépe v pozadí s hezkou zahrádkou nebo zajímavou budovou. Často to ale bývá celkem boj, vybrat z tolika fotek v exteriéru ty pravé. Když mi například fotograf pošle 400 fotek, trávím opravdu hodiny nad tím, než udělám úzký výběr těch, které se dostanou na blog.

Jaký máš vztah k Brnu?

Pocházím z Broumova, takže jsem zvyklá na život v malém městě, ale v Brně se mi moc líbí. Asi platí, že čím se člověk v Česku vydá víc na jih, tím milejší lidi potká. A tady to platí dvojnásob. Celkově na mě Brno jako město vždy působilo neuvěřitelně sympatickým dojmem a čím déle tu žiji, tím více  se utvrzuji v tom, že je tu krásně. Mám to tu opravdu ráda. Myslím, že Brno si zamiluje každý, kdo tu stráví delší dobu.

A jak se podle tebe Brňané oblékají?

Celkově se mi moc nelíbí, jak se Češi oblékají. Málokdy na ulici potkám slečnu, o které bych si řekla, že má skvělý outfit. A je to škoda. Navíc dnes už se lidé opravdu nemohou vymlouvat, že móda je jen o penězích. I v secondhandech se dají objevit moderní nositelné kousky. Na druhou stranu Brno je studentské město, takže mezi mladými si ve svých outfitech nepřipadám nijak výstředně. Spíš než mé oblečení tak lidi upoutá má výška, protože jsem sama dost vysoká a navíc ráda nosím hodně vysoké podpatky.

 

Nakupování mě paradoxně moc nebaví

V čem se nejlépe cítíš, například když víš, že máš před sebou náročný den?

Asi záleží na tom, kde se budu přes den pohybovat. Každopádně základ je pohodlná obuv. Třeba před rokem bych bez váhání odpověděla, že na celodenní nošení zvolím kotníčkové kozačky na středním podpatku. Dnes už se ale opravdu snažím nohám dopřávát maximální pohodlí, takže pokud vím, že budu delší čas mimo byt, vezmu některé z mých milovaných tenisek.

Kde nejčastěji a jak často nakupuješ?

Je to asi paradox, ale já moc nakupování ráda nemám. Obzvlášť ne v zimě, to je úplná otrava. Raději nakupuji přes internet a občas skočím do secondhandu. Z řetězců mám asi nejraději Mango, Zaru a Stradivarius. Právě to mi hodně mých sledovatelek chválí, že se u mě mohou inspirovat, protože nenakupuji v předražených obchodech a mohou si tak mé outfity dovolit. Mnoho bloggerek si totiž na značkách potrpí. Já navíc jako veganka vůbec nenakupuji věci z kůže, i když se mi třeba designerské kabelky a boty líbí. Raději ale volím umělou.

Čeho bys chtěla v oblasti módního blogování dosáhnout a kde vidíš svou budoucnost?

Kde se vidím za pár let, to teď vůbec nedokážu říct. Primární je pro mě úspěšně odstátnicovat a pak bych možná ráda odjela na nějaký čas do zahraničí. Bloggování je ale pro mě stále jen můj koníček, ze kterého nemám žádný zisk. V budoucnu bych chtěla aspoň mít svého dvorního fotografa a přispívala bych častěji.

A co děláš ve svém volném čase kromě školy a blogování?

Jelikož jsem veganka, hodně času trávím vařením a pečením, což mě opravdu baví. Snažím se vymýšlet vlastní recepty s alternativními potravinami a různě v kuchyni experimentuji. Jinak jsem závislá na hudbě, filmech a seriálech. Ráda kreslím, zajímám se o auta a dříve jsem se také hodně věnovala fotografování.

Foto: Markéta Bártová, Instagram


Jinde na SrdceMoravy