"

Léto na cestách aneb projeďte svět a přitom ušetřete

07. 07. 2015 , aktualizace: 08. 07. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Namyslete si dovolenou podle vašich představ

Snad nejpopulárnější je v dnešní době cestovat prostřednictvím airbnb, které láká sloganem Pronajmi si jedinečná místa u místních hostitelů. Webová aplikace se těší oblibě především díky široké paletě nabídek – od luxusních vil na soukromých pláží, jednopokojových bytů v centru rušných metropolí až po přístřešky na stromech. Pronajmout si můžete pokoj anebo celé místo ve více než 190 zemích světa, od několika set korun za noc po několik desítek tisíc. Výhodou airbnb je důvěryhodnost vlastníků, kteří jsou neustále prověřováni.

O něco alternativnější způsob ubytování, ač na stejném základě, je couchsurfing. Jak název napovídá, jde o „přespávání na gauči“, i když samozřejmě ne doslovně. Stay with locals, make travel friends aneb bydlete u místních a poznejte přátele, kteří s vámi budou cestovat. Tato obrovská sociální síť pomáhá k seznamování lidí napříč různými kulturami a hledá parťáky se shodnými zájmy. Couchsurfing je ideální pro ty, kteří chtějí co nejvíce poznat a potřebují jen vyhovující místo k přespání.

Pokud toužíte raději po hotelu či hotelovém resortu se všemi výhodami, na booking.com můžete sledovat a porovnávat ceny přímo u zdroje. Oproti běžným zájezdům od cestovních kanceláří, které vás většinou vyjdou dráž, se sice na místo dovolené musíte dopravit sami, ale se současnou nabídkou nízkonákladových letů to není žádný problém. A kde je hledat? 

Letadlem, autem nebo radši vlakem?

Webová stránka skyscanner.cz, která zároveň funguje i jako mobilní aplikace, za pár sekund zjistí všechny dostupné lety podle vašich zadaných kritérií. Vybírat pak můžete podle společnosti či ceny. Z nízkonákladových letů doporučuji společnosti Ryanair, Wizzair anebo Easy Jet, kde se ceny letů po Evropě standardně pohybují kolem 600 korun, v akci ještě výhodněji. Akční letenky pro vás hlídá například Cestujlevne.com. Za pár tisíc se můžete podívat na druhou stranu planety! Nechcete-li cestovat letadlem, zvolte spolujízdu autem. Tato služba funguje převážně na evropské půdě a můžete se tak za malý peníz svézt klidně i stovky kilometrů. Asi neznámější je u nás Jízdomat, ve Francii a Švýcarsku funguje například covoiturage.fr

U výhodného cestování autem ještě zůstaneme. Věděli jste, že se můžete přepravovat pohodlněji než hromadnou dopravou a přitom levněji než taxi? To zajišťuje služba Uber, která vznikla v San Franciscu a dnes funguje celosvětově. Z České republiky můžete Uber využívat zatím pouze v Praze, ale rozšíření do dalších měst je jen otázkou času. Pro milovníky jízdy vlakem je tu eurail, přes který si zajistíte speciální permanentku pro cesty po 28 státech Evropy.

A rada na závěr – nezapomeňte se před cestou informovat. Recenze hledejte zvlášť u hotelů a apartmánů. Ty z celého světa jsou volně k prohlížení třeba na tripadvisor.cz

Tak popusťte uzdu fantazii a vydejte se do světa! 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI