"

Kavárny, kde vás s cigaretou nevyženou (1. díl)

01. 09. 2015 , aktualizace: 07. 09. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Drtivé většině lidí holdujících této příjemné neřesti omamná vůně kofeinovéhého nápoje téměř okamžitě evokuje škrtání sirek či zapalovače v rukou k jednomu jedinému účelu. A platí to i naopak. V posledních letech však kuřáckých interiérů ubývá, nejen v restauracích, ale také v kavárenských zařízeních, kde člověk bere do rukou noviny či oblíbenou knihu a touží po hodince klidu podle svého gusta. 

Plně kuřáckých prostorů je v rámci brněnských kaváren už skutečně pomálu, avšak půl na půl zařízené, funkčně oddělené místnosti nabízí stále množství zajímavých a hojně navštěvovaných kaváren. Chcete se dozvědět, do jakých míst a středobrněnských zákoutí zamířit? Přečtěte si pár tipů na některé z kaváren, kde si můžete kávu společně s cigaretou vychutnat.

Alternativní místa, kde vládne neformální prostředí

"Mekkami" brněnských kuřáckých kaváren jsou především po desetiletí existující alternativní místa, kde vládne neformální domácké prostředí, studentsky nízké ceny i duch flexibility. Nekonveční obsluha, ošoupané židličky, knihy, nábytek pozůstalý z minulého režimu i hustý kouřový dým naznačuje tak trochu jiný stav mysli. Bohémský kolorit takovýchto podniků vám napovídá přítomnost moderního brněnského kulturního undergroundu, hipsterů, intelektuálů, umělců, open-minded studentů...

Jste-li naladěni na téže vinylové vlně, zavítejte do horního patra prostorné literární kavárny Spolek na Orlí, kde dostanete chuť se minimálně na několik hodin uvelebit a číst. Kromě výtečné kávy Doubleshot, kdo neměl "minestronku" ve Spolku, jako by nebyl!

Navzdory střídání majitelů si půvabně malá Café Alfa na Poštovské uchovává stále stejnou atmosféru a je přímo ideální k pozorování rušného pouličního shonu zpoza prosklenné výlohy či zahrádky umístěné přímo v samém srdci města.

Ulice Gorkého nabízí další studentsky laděnou kavárnu Café Falk typickou svým starožitným nábytkem, vynikajícím čokodortíkem s mořskou solí i akademiky z Filosofické fakulty přes ulici, kteří v kuřáckém salonku debatují o Kantovi či Descartovi.

Do kavárny i za uměním

Vyloženě uměleckou kavárnou je kavárna Trojka v Domě Pánů z Kunštátu, která pravidelně pořádá různé koncerty, vernisáže, diskuzní večery, divadelní představení, karaoke párty a další akce ve spolupráci například s FaVU, PedF, MU, JAMU a Domem Umění města Brna.

Všehochuť a kouřovou clonu další brněnské artové kavárny Švanda zbožňují z řad kreativců především herci, básníci, dramatikové  a další umělci nejen z vedlejšího experimentálního HaDivadla, se kterým se Švanda myšlenkově ztotožňuje. Navštivte místo, kde se to zajímavými příběhy jen hemží.

Pro tento účel zavítejte i do Galeryje 9, výstavami prošpikované a útulné kavárny zapojené do projektu příběhového kavárenského vyprávění, která si tak trochu žije vlastním životem, schovaná v prostorách bývalé pekárny ve dvoře pavlačového domu na ulici Lidická.

Domáckou, upřímnou a přátelskou náruč svým zákazníkům otevírá kavárna Teplárna na Smetanové s usměvavou dívčí obsluhou, limčou, kávou servírovanou v babiččiných koflíčcích i hand-made vybavením.

Výčtem kaváren, kde kult kouření stále hoří, samozřejmě nekončíme. Takže pokud nejste fandové alternativního proudu kavárenských zařízení, ale potrpíte si spíše na luxusnější podniky či kavárenské bary, dočkáte se i vy svého šálku čaje, tedy lépe řečeno kávy.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI