"

Kam v Brně na kolo? Stezky a trasy pro cyklisty

29. 05. 2015 , aktualizace: 23. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Kolo je dnes nejen prostředkem ke zlepšení fyzické kondice, ale každodenním společníkem a takřka už i módním doplňkem. V Brně se rodí nové a nové cyklotrasy a vznikají iniciativy na sdílení kol. Z poslední doby jsou to například Rekola - využívání starých opravených kol umístěných po městě, o kterých jsme už na CentrumBrna.cz psali dříve zde. Co cyklistům Brno nabízí?

Za výlety na kole po Brně a okolí

Asi nejznámější cyklostezkou v Brně je Svratecká stezka, která začíná u DRFG Areny (bývalé haly Rondo), pokračuje podél řeky Svratky přes Hlinky až k pavilonu Antropos. Touto stezkou se můžete vydat také na opačnou stranu s výchozím bodem opět u Areny, na ulici Poříčí, pro náročné od Antroposu. Oblíbená trasa pokračuje k obchodním centrům Avion a Olympia, kde můžete strávit příjemné odpoledne v nově vybudovaném sportovním parku, až k obci Rebešice.

Další možností je více "městská" Svitavská stezka, která startuje na konci Obřan a táhne se podél řeky Svitavy přes město – Maloměřice, Husovice, Zábrdovice, Komárov opět až k centru Olympia. Z Kohoutovic se můžete projet k Mendlovu náměstí střídavě cyklistickou stezkou a cyklopruhem vedoucími ulicemi Antonína Procházky, Pisáreckou a Hlinky. K Ústřednímu hřbitovu se dostanete od řeky Svratky z ulice Renneská. U Svratky ještě zůstaneme, příjemná trasa vede také z ulice Botanické přes Královo Pole do Žabovřesk. 

Kam na rodinný výlet?

Pro ty, kdo si chtějí zajet delší tratě, doporučujeme výlet do Židlochovic. Vlakem či autobusem pohodlně docestujete do Židlochovic, odkud se vydáte směrem na Vojkovice, přes Rajhrad a Opatovice zpět na start. Okruh je dlouhý 18 km a nenáročný, takže se hodí i pro rodiny s dětmi.

Nejezdíte na kole, ale doma ve skříni vám leží in-line brusle? Výhodou je, že většina zmíněných stezek je vhodná také pro in-liny. Tak neváhejte, vyberte si trasu a projeďte se také! Konkrétní mapku všech stezek najdete zde.

 


Na co si dát pozor při projížďce městem? Mějte na paměti, že i když je Brno bike friendly, zvlášť v centru je hromadná doprava mnohdy komplikovaná a pro cyklisty (či jezdce na bruslích) tak může znamenat nebezpečí. V nejvíce frekventovaných dopravních uzlech si proto dávejte pozor na spěchající řidiče anebo tramvaje, které mají speciální přednost.

V centru Brna – v pěší zóně (okruh ulice Česká až po Hlavní nádraží, z Šilingrova náměstí k Malinovskému náměstí) je jízda na kole zakázána. Pokud nechcete dostat pokutu, raději z kola slezte a vezte jej vedle sebe. Ale potom zase vzhůru do sedla!


Jinde na SrdceMoravy