"

Humans of Brno: V malém městě získává jiné významy

05. 03. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Jak vznikl nápad začít fotit Humans of Brno

J: Jednou jsem večer brouzdal po facebooku a koukal na Humans of New York. Postupně jsem se dostal i na Humans of Izrael, Prahy a dokonce i Brna. Ale tam byly jen nějaké reklamy. Zeptal jsem se pak kamarádky, jestli by do toho nešla se mnou. Že bychom začali v Brně fotit. To bylo kolem Vánoc 2014. 

H: Tyto projekty ve velkých světových městech jsou zajímavý fenomén. Líbilo se mi sledovat, jak to nějakým způsobem spojuje lidi toho místa. Když se to šířilo i do menších měst, jako je třeba Hradec Králové, říkala jsem si, že by nebylo špatné, kdyby to někdo dělal i v Brně. V malých městech, kde se lidé více znají, je to už něco jiného, projekt tím získává další významy a to může být zábavné. 

Chodíte fotit společně nebo každý sám?

H: Chodíme dva s jedním foťákem. Já většinou fotím, J. zase víc komunikuje s lidmi. 

Vyrážíte do ulic s úmyslem "ulovit" fotky nebo je to spíš spontánní? 

J: Většinou se domluvíme, že jdeme fotit přímo pro Humans of Brno. Někdy je to ale samozřejmě i spontánní. Přirozeně, podle nálady nebo lidí, které potkáme. 

Starší lidé bývají přístupní, asi proto, že žijí mimo Facebook

Jak své objekty vybíráte?

H: Výběr lidí předem neplánujeme. Často prostě jdeme po ulici a najednou někdo, koho míjíme, nám oběma padne do oka. Něčím nás zaujme, osloví. 

Chtějí se Brňané fotit, nebo se zdráhají, když jim řeknete, že fotky budou na Facebooku? 

H: Fotit se nechtějí nejvíce ženy ve středním věku nebo pochopitelně maminky s malými dětmi. Většině mladších to nevadí vůbec. Starší lidé často bývají také přístupní, asi proto, že žijí více mimo sociální sítě, je jim to jedno a bývají ochotní o něco se podělit. 

Nejzajímavější je, když mají chuť říct něco osobního

Na stránce máte zatím 16 fotografií. Kdo vás zatím nejvíce zaujal?

J: Mně osobně přijde nejlepší pán s příběhem o hříběti.  

H: Pro mě je nejzajímavější, když má ten člověk chuť říct něco osobního, autentického, čím se aktuálně zabývá. Pak už podle mě ani nezáleží, jak je to sdělení dlouhé. Zatím mi byl sympatický pán, co mluvil o architektuře a co právě kvůli práci nestíhá. Potom také mladí manželé z Izraele, na kterých byla znát velká pohoda a nadšení, že se tu cítí dobře. 

Proč chcete raději zůstat anonymní?

J: Přijde mi lepší, když autor zůstane v anonymitě, ale zase… Je to jen můj osobní názor. 

H: Humans of Brno je spíše o těch lidech, o našem městě, než o tom, kdo to zrovna fotí. Nepřipadá mi to zatím tak důležité. Zvlášť, když jen pokračujeme v tom, co už vymyslel někdo jiný. 

Humans of Brno funguje zatím chvíli, máte nějaké přání, nějakou vizi? 

H: Hodně se to v poslední době kvůli našim povinnostem zbrzdilo. Takže větší rozvoj projekt teprve čeká. 

J: Snad jen, aby byli všichni, které potkáme, více otevření focení…

 


Nové fotky brněnských "Humans" můžete sledovat zde


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI