"

Dětský folklórní soubor Javorníček slaví své 60. výročí

30. 10. 2018 , aktualizace: 02. 11. 2018 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Řeč je o brněnském Javorníčku, který své kulaté výročí oslaví dvěma slavnostními koncerty, a to v neděli 4. listopadu v 15:30 a 19 hodin v Mahenově divadle.

Přes 230 členů souboru už dlouhé měsíce piluje taneční kroky i hudební doprovod na vystoupení, které představí průřez folklóru z Valašska, Brněnska a Horácka. Před pěti lety slavil soubor tancem z prostředí trhu, letos se mottem Premiéry stal citát básníka Vítězslava Nezvala: „Všecko, co má v životě nad člověkem moc, muselo být napřed předznamenáno v dětství.“

Jubilejní koncert Javorníčku s názvem „Od maminky za humna“ bude zahrnovat životní etapu člověka od útlého dětství přes školní docházku až po zábavu těch největších. „Reflektujeme tak složení členů souboru, který tvoří předškoláci, dospívající i už plnoletí. Nakonec se ale všichni rádi vrací zpět domů. To je také náznak závěru jubilejního koncertu dětského folklórního souboru Javorníček,“ vysvětluje dramaturgyně večera Alena Schauerová.

O oba koncerty je už tradičně velký zájem. Vedle zajímavého tanečního vystoupení v tradičních krojích za doprovodu živé muziky je to i díky jeho postavení na české folklórní scéně. „Javorníček se velmi brzy vyhoupl mezi špičku v České republice. Naši tanečníci a muzikanti jsou často na cestách, procestovali jsme nejen naší republiku a téměř celou Evropu, ale zúčastnili jsme se i festivalů v Japonsku, Spojených státech amerických, Sýrii nebo třeba Jižní Koreji,“ říká umělecký vedoucí souboru Ladislav Plánka.

Vstupenky na slavnostní koncerty k 60. výročí Javorníčku jsou k zakoupení v předprodeji Národního divadla Brno nebo přímo ve Středisku volného času Lužánky, kde má soubor tradičně své zkoušky.

Slavnostní Premiéra souboru Javorníček se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Bohumila Šimka.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI