"

Cesty z Brna vedou do Vídně. Na kole!

12. 09. 2015 , aktualizace: 13. 09. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Co je dobré vědět ještě před cestou

Moravská strana cyklostezky je zřetelně vyznačená, nechybí odpočívadla s informací, na kolikátem kilometru trasy se nacházíte. S přechodem přes hranice vás může zmást změna značení - zatímco Češi jsou zvyklí na žlutou, v Rakousku se stezky pro cyklisty označují zeleně. Cesta vede po cyklostezkách, málokdy po silnicích III. třídy. Kopce očekávejte v okolí Hornsburgu, většinu trasy pojedete po rovině jihu Moravy a dolnorakouského Weinviertelu. Samotné hlavní město Rakouska je cyklistům více než vstřícné. Pruhy pro kola jsou vyznačené i přes křižovatky, takže vždy víte, kudy můžete bezpečně projet. 

V Rakousku se nebojte na cokoli zeptat, klidně i špatnou němčinou. Rádi vám poradí a pomůžou najít další značku. Pokud chcete ušetřit, nákup udělejte ještě na české straně. Dejte si také pozor na rakouskou specialitu - v neděli má většina místních obchodů zavřeno, zvlášť supermarkety toto pravidlo dodržují. Výjimkou jsou menší pekárny a občerstvení, kde ale zase zaplatíte víc. O nedělích má otevřeno také Billa na vídeňském nádraží Praterstern. 

Podrobné informace o celé cyklostezce naleznete na stránkách Cyklistická stezka Brno - Vídeň. I tak vás ale na cestě pravděpodobně potkají nenadálé události v podobě úseků, které se opravují. Značení bylo letos v srpnu mírně nejasné v okolí Mistelbachu, cyklostezka tam vede částečně po ještě nezprovozněné silnici (vidět ji můžete na úvodním obrázku). Sice máte pro sebe celou vozovku, ale kvůli stavbě můžete lehko ztratit zelené směrovky. 

Benediktinské opatství a Plačkův les

Pokud chcete absolvovat celou trasu od začátku až do konce, výchozím bodem pro vás bude odpočívadlo u nákupního centra Avion. Často se vyjíždí také od haly Rondo. S Brnem se rozloučíte u čističky v Modřicích a zanedlouho dojedete k prvnímu místu, kvůli kterému stojí za to udělat přestávku. Rajhrad totiž ukrývá jednu ze staveb Jana Blažeje Santiniho-Eichela Benediktinské opatství s chrámem svatých Petra a Pavla. Milovníci literatury a starých knih se tam zřejmě zdrží déle, v bývalém klášteře sídlí Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou, ve které je 18 tisíc svazků.

U Vranovic budete míjet Plačkův les bohatý na ohrožené druhy rostlin a zvířat. Při troše štěstí můžete potkat kuňku obecnou, bukače velkého či chřástala kropenatého. 

V okolí Pálavy

Před překročením hranice se nezapomeňte vykoupat v nádrži Nové Mlýny. Pokud máte dostatek času, věnujte jej procházce po Pálavských vrších, objevíte zříceninu Děvín a Sirotčí Hrádek. V Novosedlech zase můžete navštívit muzeum českého opevnění. Hranicím se výrazně přiblížíte už u Nového Přerova, doporučujeme ale sledovat cyklostezku a raději si pár kilometrů počkat až do Hevlína, budete tak projíždět lázeňským městem Laa an der Thaya. Značnou část cesty tu budete díky rovině obdivovat zříceninu hradu Staatz. 

Z kopce do kopce

Většina kopcovitého terénu na trase Brno - Vídeň zdoláte jednoduše tím, že se pořádně rozjedete z kopce a setrvačností vyjedete zase do kopce. Pár delších stoupání vás ale na rakouské straně čeká. Zato můžete po cestě obdivovat krásné lesy a rakouské vesničky. Wolkersdorf už je opět na rovině, stezka odtud vede po bývalé farmářské železnici Dampfross und Drahtesel, která končí na okraji Vídně u bývalé výtopny lokomotiv.

Vídeň

Cíl dosažen! Vítejte ve městě nádherných památek, Sachrova dortu, císařovny Sissi, Prátru, ale hlavně cyklistů. Určitě se nezapomeňte projet po Hauptalee, tato dlouhá a široká cesta je autům nepřístupná, navíc vede nádherným parkem. Zastávku si udělejte u Dunaje a na Dunajském ostrově. Přes řeku přejedete po jednom z mnoha mostů, výhled z nich stojí za všechny namožené svaly. Turistické informace seženete v centru u galerie Albertina, můžete si tam vzít mapu Vídně. O tom, co s volným časem v rakouské metropoli, se dočtete také na webu wien.at. Pokud zůstáváte přes noc, můžete zvolit ubytování například v jednom z místních kempů. 

Zpátky do Brna

Pokud chcete z Vídně odjet vlakem, připravte se na vysoké výdaje. Cesta do Brna je opravdu drahá, navíc jako cyklisté zaplatíte také za rezervaci pro kola a potom ještě za jejich přepravu. Řešením je cyklojízda na českou stranu, odkud už se vlakem dostanete podstatně levněji. Cestování mnoho nestojí také známými žlutými autobusy Student Agency, ty ale převáží maximálně dvě kola. Musíte si jejich přepravu zajistit s předstihem, převezou vám je, pokud nebude mnoho cestujících s velkými zavazadly (když je místo,můžou být ochotní vzít více kol). Do autobusu ale musíte svůj dopravní prostředek rozložit podle postupu, který společnost popisuje na svých stránkách. 

Na závěr ještě pár poznámek pro ty, kteří svá kola zatím nepodrobili tak dlouhé cestě. Před vyjetím zkontrolujte stav svých plášťů a brzd, vezměte si s sebou lepení, pumpičku a náhradní duši. Věci v brašnách totiž značně zvýší riziko píchnutí. Šťastnou cestu!


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI