"

Brněnská Rekola se připravují na novou sezónu

20. 03. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Rekola Brno nabízí možnost využívat opravená stará kola umístěná po městě a zároveň je sdílet s dalšími uživateli. Polohu kol najdou uživatelé na mapě v mobilní aplikaci nebo po zaslání sms. Registrovaní získávají právo sdílet kola ve všech městech zapojených do projektu. V současnosti můžete růžová Rekola potkat v Praze, Brně, Olomouci, Pardubicích a Hradci Králové.

Cílem projektu je popularizace cyklistiky jako takové, propagace zdravého životního stylu a pozitivního přístupu k životu, budování vztahu k městu, zlepšování podmínek pro cyklisty, osvěta a organizace událostí pro veřejnost. 

Letos Rekola v Brně uvidíte už od 16. dubna. Registrujte se tady a užívejte jara v Brně z rekoláckého sedla.  

 


Proč jste se rozhodl projekt sdílení kol v Brně rozjet?

Důvodů je víc. Ať už využití veřejného prostoru trochu nestandardním způsobem, nebo opravování starých kol a jejich „recyklování“, ale asi nejvíc to pro mne byla výzva. Zkusit rozjet a udržet něco, co se tu nikomu tímto způsobem nepovedlo. A co není město schopné zařídit.

Co je náplní vaší práce? 

V tuto chvíli příprava kol na sezonu. Během roku průběžná kontrola kol v ulicích, příprava kol ve skladu, shánění náhradních dílů, vymýšlení inovací, nebo způsobů jak zabránit poškozování kol. A samozřejmě domluva a komunikace se zbytkem týmu kdo, které kolo opraví a kde budeme na akcích.

Kolik času vám práce servismana zabere? 

To se různí. Teď strávíme servisováním spoustu času kvůli vrcholícím přípravám. Jindy není na kola potřeba skoro šáhnout a je čas na vylepšování. Ale pro představu je to jako druhá práce. Naštěstí máme v Rekolech skvělý tým. Stálí servismani jsme 3, ale často nám někdo přijde pomoct do dílny nebo opraví nějaké kolo na ulici. To je prostě super, ta komunita kolem.

Nejlepší je na ulici potkat spokojeného jezdce

Jste za svou práci placený?

Ne, v tuto chvíli všichni na rekolech v Brně děláme dobrovolně a bezplatně, zkrátka protože v tom vidíme smysl.

Co vás na Rekolech nejvíc baví?

Teď je to práce v úžasně kreativním a energickém týmu, jindy jen podpora lidí, když opravujeme kola na ulici, nebo vidět spokojeného jezdce. A nejlepší na tom všem je vidět takhle spokojené jezdce, když jste v jiném městě.

Vy sám v Brně Rekola využíváte?

Ano, mám bydliště v zóně a občas si beru práci takříkajíc domů.

Na problémech s brzdami letos zamakáme!

Jak se dozvíte, že konkrétní kolo na ulici potřebuje opravit?

Přes naši aplikaci. V tomto musíme hodně spoléhat na komunitu uživatelů. Pokud nenahlásí, že našli kolo s nějakou vadou, není moc velká šance, že ho opravíme sami před tím, než si ho zkusí někdo půjčit. Ale provádíme i kontroly kol průběžně.

 

Co bývá nejčastější úraz Rekol?

Loni to byly problémy s brzdami. Na tom letos pořádně zamakáme. Rekola brzdit budou, nechceme, aby se uživatelé báli jezdit z kopce. Jinak je však naším největším problémem vandalismus. Lidé kradou a demolují kola, většinou to je při víkendových pitkách. Pak se stane, že se vrátíme po víkendu do Brna a polovina kol má nějaký problém. Nejčastěji ale musíme opravovat přesmykače, přehazovačky, brzdy a kola namazat.

Máte v parádě jen silničky, nebo i horská kola na výlety za Brno?

Máme od všeho něco, aby si každý mohl vybrat takové kolo, jaké se mu zrovna hodí. Ale nejvíce je těch městských a silničních.

Kdy letos začíná rekolácká sezóna?

Kola vypustíme do ulic 16. dubna a ten samý den bude od 18 hodin Velká jarní cyklojízda, tak doufáme, že se hned využijí.

Otevřeme novou zónu v Technologickém parku

Kolik bude letos v oběhu kol?

V zóně centrum letos začínáme s dvaceti koly, což je posun dopředu, na podzim jsme končili se 17. Další kola budeme přidávat podle vytíženosti. V podstatě bychom jich mohli mít až 50.

Chystáte pro uživatele nějaké důležité změny oproti loňsku?

Ano, chystáme a bude jich hodně. Celkově bychom chtěli systém více otevřít, proto jsme se rozhodli zlevnit roční členství na 700 korun a měsíční na 150. Bude možné si ho zaplatit kartou a během pár minut vyjet na rekole do ulic. Letos také pracujeme na vyšší úrovni technického stavu kol a jejich lepší viditelnosti. Chceme, aby naše kola už nešla jen tak přehlédnout. A velkým krokem kupředu bude otevření nové zóny v Technologickém parku.

Co je vaším největším přáním pro Rekola do druhé sezóny?

Pro mě je nejdůležitější, aby lidé rádi jezdili. Aby všichni, kdo se rozhodnou do Rekol zapojit, prožívali ten úžasný pocit z toho, když projíždějí uličkami Brna na kole. Hlavně si ale přeji, aby se rekola méně ničila a abychom s kamarády, se kterými na projektu pracujeme, stále viděli v naší práci smysl a radost.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI