"

Mňága a Žďorp slaví třicetiny, turné Třínohý pes odstartuje na Flédě

27. 02. 2017 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Valašští rockeři Mňága a Žďorp letos slaví neuvěřitelných 30 let na scéně. K výročí si nadělí album Třínohý pes. Představí ho na velkém jarním turné, které odstartuje 9. března na Flédě. Jubilejními koncerty kapela poděkuje fanouškům za podporu na crowdfundingovém portálu Startér, díky níž mohla deska vzniknout. Na Flédě kromě nových písniček zazní i klasické pecky z 90. let.

Nezaměnitený styl Mňágy a Žďorp, poetika všednosti, přímočaré melodie a dialog tří kytar a saxofonu oslovuje české posluchače napříč generacemi. Začátkem letošního roku se Mňága zavřela do studia a natočila své třinácté album Třínohý pes, na němž poprvé spolupracovala s producentem Milanem Cimfe.

„Album jsme připravovali dva roky. V domácím studiu, na koncertech, na soustředěních. Bylo to pro mě nejlepší nahrávání v životě. S Milanem jsme se sčuchli raz dva. Několik míst na desce vylepšil opravdu parádně a v hodně písničkách nazpíval vokály. Dobrej producent se vždycky při natáčení alba stává dalším členem kapely a tady to platilo stoprocentně,“ říká zpěvák Petr Fiala.

Album Třínohý pes obsahuje 10 nových písniček a hostuje na něm řada dalších hudebníků. Vokály nahrála Nikola Mucha, sbory nazpívali Roman Holý, Tereza Černochová a Matěj Ruppert z Monkey Business. Mňága zapojila i dva členy kapely Buty, klávesáka Milana Nytru a Petra Vavříka. Novou zvukovou podobu desky výrazně ovlivnila i změna v sestavě kapely.

„Půl roku před nahráváním jsme vyměnili bubeníka, a to se pak z hlediska další existence téhle desky, a vlastně i naší kapely, ukázalo jako naprosto zásadní. Doslova jsme ožili. Marcel hraje živelně a přitom přesně. A navíc je teď v kapele daleko víc srandy, nadšení a otevřenosti,“ komentuje změnu Petr Fiala. Marcel Gabriel hrával v předchozích letech s Vlastou Redlem, Druhou Trávou a s kapelou Buty.

Po několika letech zkoušení a garážové existence se Mňága a Žďorp do širšího povědomí posluchačů dostala v roce 1991 deskou Made In Valmez (1991). Hity Hodinový hotel, Písnička pro tebe nebo Klec v kleci se definitivně zapsaly do dějin české populární hudby. Od té doby si kapela vytvořila početnou fanouškovskou základnu, která už dvakrát přispěla na crowdfoundingovou kampaň na natočení alba. Poprvé v případě Made in China, podruhé u Třínohého psa, na kterého přispěli téměř dvojnásobkem potřebné částky. Proto jako poděkování Mňága vydá i reedici debutového alba Made in Valmez na vinylu, sadu retro triček a zpěvník se svými písničkami.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI